×
  • left Image
logo

Nie od dziś wiadomo, że to dodatki i odpowiednie światło tworzy klimat w pomieszczeniu. Jak sprawić by w nim maksymalnie przytulne bez zagracania pokoju i jednoczesnym funkcjonalizmie? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie pewne wskazówki, dzięki którym twoje pomieszczenie zyska kilka punktów w skali przytulności. 

Jak sprawić by wnętrze było przytulne?

Planowanie swojego pomieszczenia zacznij od kolorystyki, która ma tam panować. To właśnie różne barwy wpływają na nasz nastrój i odbiór danego pokoju. Aby ocieplić swoje wnętrze postaw na ciepłą paletę kolorów — odcienie związane z latem i sprzyjającą aurą na zewnątrz. Należy mieć na uwadze, że kolory lata np. pomarańczowy, brązowy czy czerwony optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeśli, nie chcesz zmieniać koloru ścian, to zainwestuj w dodatki lub oświetlenia. One sprawią wrażenie bardziej przytulnego wnętrza.

Przytulne materiały i tekstylia

Bliskość natury dobrze działa na zmysły człowieka. Dlatego, gdy chcesz mieć przytulne wnętrze postaw na materiały, które są zrobione z prawdziwych tworzyw. Zrezygnuj z akrylu, poliestru czy plastiku. Przy takiej potrzebie najlepiej inwestować w:

-    drewnianą podłogę

-    wełniane lub welurowe koce i poduszki

-    puszyste dywany

-    bawełniane lub lniane firany i zasłony

Dywany miłe w dotyku

Materiały, które są miłe w dotyku i powodują przyjemne odczucia. Dlatego przytulny dywan to taki, który jest miły w dotyku i bardzo puszysty. Jesteśmy wręcz wniebowzięci, kiedy możemy się na nim położyć i odprężyć nie odczuwając żadnego chłodu. Dywany to kolejne elementy wystroju wnętrz, które sprawiają, że mieszkanie wydaje się nam cieplejsze.

Ciepła kolorystyka ścian i dodatków

Jak już wyżej wspomnieliśmy, kolory mają ogromny wpływ na odbiór pomieszczenia. Podczas wyboru koloru ścian i podłóg warto się decydować na zakup naturalnych surowców i letnich odcieni farb. Oprócz nich stosuje się różne dodatki, które ocieplą całe wnętrze. Dodatki, które zostały wykonane ręcznie, nie dość, że sprawią bardziej przytulne wrażenie, to będą nadawać niebanalnego charakteru. Tak samo, jak:

1. Rodzinne fotografie w pięknych drewnianych ramkach

2. Osobiste pamiątki z dzieciństwa lub okresów szkolnych

3. Drewniana biblioteczka pełna książek, zeszytów, płyt

4. Pamiątki z różnych wycieczek i wyjazdów

Klimatyczne oświetlenie

Bardzo duży wpływ na przytulność danego pokoju ma jego oświetlenie. Aby uzyskać bardziej przyjazny efekt, należy stawiać na żarówki o ciepłym odcieniu. Mimo że postarasz się o odpowiednie materiały, kolorystykę i dodatki niewłaściwa temperatura światła może zniweczyć wszystkie twoje działania. Dlatego unikaj niebieskich, fioletowych i zielonych odcieni. Podczas zakupów wybierz model lampy bądź żarówki, który charakteryzuje się wartością większą niż 3300 Kelvinów. Oprócz temperatury ważna jest też moc oświetlenia. Zwykle, gdy stawia się na funkcjonalność i przytulność, to stosuje się dwa rodzaje oświetlenia w jednym pokoju. Ta przymocowana do sufitu lampa, np. w salonie, ma za zadanie dobrze doświetlać wszelkie zakamarki w pokoju, przez co ma zazwyczaj większą moc. Inne lampy, które stawiamy na meblach bądź przy sofie, fotelu czy łóżku ma mniejszą moc. Przez ten zabieg, boczne światło pozwala stworzyć przyjemny, relaksacyjny klimat.

Rośliny we wnętrzach

Oprócz prozdrowotnych właściwości roślin, takich jak oczyszczanie powietrza oraz produkcji niezbędnego nam tlenu, to rośliny tworzą idealną dekorację do każdej aranżacji. Ich forma może się różnić od preferencji właściciela. Dlatego zawiesza się je na suficie, stawia na meblach lub podłodze. W dodatku zbliżają ludzi do natury, co niesie ze sobą pozytywny wydźwięk. Wskazówka: zamiast niepotrzebnych ozdób, kup do swojego domu roślinę doniczkową lub kwiaty w wazonie. Obiecujemy, że pokój będzie się wydawał znacznie przytulniejszy, a ty poczujesz się lepiej w otoczeniu zieleni.

Udostępnij post: