×
  • left Image
logo

Prawidłowo dobrany materac zapobiega schorzeniom kręgosłupa i postawy. Spraw sobie tą przyjemność i dowiedz się jak dobrać odpowiedni materac do swoich potrzeb. Poniżej zawarliśmy niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci wybrać dobry rodzaj materaca z uwzględnieniem jego twardości, materiału i grubości. 

Co wziąć pod uwagę wybierając materac do łóżka

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę podczas zakupu materaca do łóżka to jego wymiary. Na to, jak długi i szeroki materac wybierzemy, wpływ ma kto oraz jak będzie na nim spać. Czy materac ma służyć w łóżku dwuosobowym, łóżku jednoosobowym czy łóżku dziecięcym? Materac do łóżka dwuosobowego zazwyczaj można zakupić w trzech wymiarach:

-    160 x 200 cm – minimalne wartości

-    180 x 200 cm

-    200 x 200 cm

Materac dla jednej dorosłej osoby ma najczęściej 80/90 cm szerokości na 200 cm długości. Materac dla niemowlęcia też ma specjalne wymiary, które zazwyczaj wynoszą 60 x 120 cm albo 70 x 140 cm. Dla starszych pociech te materace są już większe, ponieważ wymiary wynoszą 80 x 160 cm. W przypadku dzieci w wieku nastoletnim warto od razu zainwestować w materac o standardowej długości dla dorosłego człowieka lub zakupić materac o 80 x 180 cm. Tak naprawdę, minimalna szerokość materaca dla pojedynczej osoby to 70/80 cm. Jednak wszystko zależy od naszych preferencji i sposobu snu. Jeśli śpiąc, lubimy wędrować po łóżku to najlepiej zdecydować się na szersze łóżko. Tym samym zapewniając sobie, i być może drugiej osobie, wystarczającą ilość miejsca. Inną kwestią jest długość materaca, którą dobieramy ze względu na wzrost człowieka. Aby długość była optymalna, zawsze do wzrostu dodajemy przynajmniej 25 cm.

Rodzaje materacy

Na rynku są dostępne różne rodzaje materacy, a każdy z nich charakteryzuje się inną budową i właściwościami.

1. Materac piankowy - podstawą tego rodzaju materaca jest pianka. Stosuje się trzy rodzaje pianek poliuretanowych: zwykłą, wysokoelastyczną i termo elastyczną. Te ostatnie dwie opcje wyróżniają się dopasowaniem do kształtu ciała, trwałością i możliwością cyrkulacji powietrza. Dzięki tym właściwością materac piankowy dostosowuje się do kształtu ciała i reaguje na jego ciepło. Dlatego pianka wywiera mniejszy nacisk na mięśnie oraz naczynia krwionośne.

2. Materac bonelowy - inaczej materac sprężynowy. Na ten materac składają się sprężyny wykonane z wysokiej jakości drutu, a ułożone i połączone na wzór siatki, uginają się jednocześnie na większej powierzchni.

3. Materac kieszeniowy - ten rodzaj materaca opiera się na sprężynach, które ze względu na konstrukcje, są w specjalnych tkaninowych kieszeniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu materac kieszeniowy ugina się tylko w jednym miejscu, bo dana sprężyna nie ma wpływu na drugą.

4. Materac lateksowy - wykonany ze zmodyfikowanego mleczka kauczukowego podczas snu wyróżnia się elastycznością. W dodatku materac lateksowy jest trwały i nie odkształca się po latach użytkowania. Przez właściwości antybakteryjnym i antygrzybicznym, materac lateksowy jest idealny dla alergików. 

To, na jaki materac się zdecydujesz, zależy od Twoich upodobań oraz przyzwyczajeń. Niekiedy materac musimy dostosować do problemów z postawą lub snem.

Wybór materaca a problemy z kręgosłupem

Wbrew powszechnej opinii najtwardszy materac nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Oprócz twardości materaca na ból pleców ma również jego słaba jakość. Najczęściej, aby zapobiec takim problemom, stosuje się materace lateksowe, sprężynowe i piankowe. Gdy bóle kręgosłupa pojawią się w ciągu dnia, to najlepszy będzie zakup materacu z pianki termoelastycznej. Gdy schorzenie dot. wypadającego dysku to idealnym rozwiązaniem będzie materac lateksowy albo materac kieszeniowy. Jednak, aby jak najlepiej dopasować materac do swoich potrzeb, trzeba skonsultować swój wybór ze specjalistą. Jeśli bój nie wynika z trybu życia, a konkretnych problemów zdrowotnych to trzeba przemyśleć zakup materacu leczniczego (inaczej materacem medycznym, ortopedycznym).

Jak dobrać twardość materaca

Dobieranie twardości materaca, która będzie idealna do nas, zależne jest wagi ciała. Ponieważ dla osoby ważącej 50 kg materac, powszechnie uznany za średnio twardy, będzie za twardy. Ten sam materac, dla osoby ważącej 100 kg, będzie za miękki. Powstały pewne standardy, które mogą ułatwić wybór na podstawie twardość materaca, czyli H2 i H3. Materace o twardości H2 są wskazane dla osób o wadze do 80 kg, a H3 dla ludzi o wadze powyżej 80 kg. Jednak kupując materac do łóżka dwuosobowego, musimy pamiętać o różnej wadze obu osób. Następnie na tej podstawie dobrać materac, który posiada dwa stopnie twardości.

Jak kupić dobry materac — rady i wskazówki

Materac powinien być wygodny, przecież codziennie spędzamy na nim przynajmniej 8 godzin. Czas odpoczynku i snu to regeneracja organizmu i łagodzenie dolegliwości. Dlatego materac powinien być dobrze dobrany pod względem wagi, wzrostu i zachowania danych osób podczas snu. Aby w szybki i łatwy sposób sprawdzić, czy twardość materaca jest odpowiednia, należy sprawdzić go za pomocą swojej dłoni. W związku z tym testem powstały pewne reguły. W momencie leżenia na materacu na plecach spróbuj wsunąć dłoń pod ciało w dolnej części pleców i:

-    jeśli jesteś w stanie wsunąć rękę bez oporu to materac jest za twardy

-    jeśli jesteś w stanie wsunąć rękę z oporem to materac jest za miękki

-    jeśli ręką napotyka lekką przeszkodę, to materac jest idealny.

Udostępnij post: