Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Aby przedstawić naszą ofertę na podstawie ustawy o RODO, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dbamy o Twoją prywatność, Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz je edytować lub wycofać zgodę na podstawie polityki prywatności. Szczegółowe informacje w polityce prywatności >zobacz<

Akceptuję
logo

Niejeden rodzic miał problem ze stworzeniem odpowiedniego pokoju dla dziecka. W zależności od wieku pociechy pokój powinien być bezpieczny, a przy tym spełniać najbardziej wymagające gusta najmłodszych. Kolejny etap dorastania, to kolejne wyzwania z urządzeniem pomieszczenia. Dowiedz się więc, na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić podstawowych błędów. 

Jak urządzić pokój dziecka 

Dobrym pomysłem podczas urządzania pokoju dziecka jest zakup uniwersalnych mebli młodzieżowych. To one stanowią bazę podczas tworzenia pokojów dla nastolatków i dzieci. Ponieważ wyposażenie jest dopasowane zarówno dla młodszego, jak i starszego domownika. Meble młodzieżowe powinny mieć prosty kształt oraz być zachowane w podstawowych kolorach, np. białym. To dzięki ponadczasowym barwom, do mebli młodzieżowych dopasujemy przeróżne dodatki, tym samym zmieniając charakter wystroju:  

  • różnokolorowe poduszki, koce 
  • wzorzyste dywany 
  • doniczki, ozdoby czy pudełka 

Podczas dorastania dziecka, czeka nas malowanie jego pokoju i to niejednokrotne. Dlatego ważne jest, aby dobierać odpowiednie barwy. Przemalowanie ścian jest w stanie zmienić charakter pomieszczenia. Szczególnie gdy meble są w bazowych, prostych barwach. Dzięki zamianie tylko koloru farby czy akcesoriów wyposażenie, w tym łóżko, regał, szafa czy biurko, zyska nowe życie.  

Meble do pokoju dziecięcego 

Jak dobrać meble, aby były dobre dla młodszej i starszej pociechy? To odwieczne pytanie, które zadaje sobie nie jeden opiekun. Małe dzieci potrzebują masy przestrzeni na zabawki oraz książki. Dlatego w jego pokoju warto umieścić regał, który pomieści wszystko co potrzebne, a przy okazji będzie łatwo dostępny dla dziecka. Z czasem taki mebel można przeznaczyć na przechowywanie akcesoriów biurowych oraz niezbędnych zeszytów do szkoły. W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć biurka dla nastolatka. Obecnie istnieje możliwość zakupu biurka dla dziecka, które będzie wraz z nim “rosło”, a dodatkowe szuflady nauczą go dbania o porządek. Na początku warto też zainwestować w białą komodę do pokoju dziecięcego, która najpierw posłuży za podstawkę pod przewijak. A z biegiem lat pozwoli na przechowywanie dziecku jego ubrań.  

Uniwersalna kolorystyka pokoju dziecięcego i młodzieżowego 

Podstawowe kolory do pokoju dziecięcego i młodzieżowego, to:  

  • Zielony 
  • Niebieski (błękit)  
  • Żółty  
  • Róż  

Każda z tych barw wpływa pozytywnie na zachowania i działania jakie podejmuje właściciel pokoju. Malując pokój dla nastolatków lub dzieci na zielono, rozsądną opcją będzie zakup białych mebli młodzieżowych. Pomimo, że kolor zielony daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, spokój i optymizm, w przesadnej ilości może przytłaczać. Ściany koloru błękitnego rozładowują napięcie i wspomagają koncentrację. Istotne jest, aby ocieplić pokój drewnianymi meblami oraz dodatkami. Dlatego, że błękit należy do zimnych odcieni i oziębia całe pomieszczenie. Kolor żółty pobudza w dziecku kreatywność, intelekt i wzbudza pozytywne emocje. Ostatni - róż, symbolizuje miłość, dlatego dziecko w różowym pokoju odczuwa bezpieczeństwo i wsparcie rodziców. Dodatkowo ten kolor pobudza umysł i ciało do zabawy.  

Nadaj pokoju dziecka charakteru 

W pokoju młodzieżowym rządzi jego właściciel. Nastolatek decyduje, gdzie powiesić dane zdjęcie bądź plakat. My, jako rodzice, nie mamy często na to wpływu. To on ma się czuć najlepiej w otoczeniu swoich czterech ścian. Większą szansę na popisanie się swoimi umiejętnościami dekoratorskimi mamy w pokoju dziecka. To tam oprócz oczywistych zabawek i akcesoriów dziecięcych jesteśmy w stanie dobrać ciekawe dodatki. Gdy białe meble w pokoju dziecięcym stanowią naszą bazę, dobór kolorowych czy wzorzystych wstawek nie powinien stanowić problemu. Często, aby stworzyć przyjazne otoczenie dla dziecka stawia się na pastelowe kolory. Dlatego warto zakupić pudełka na zabawki w delikatnym odcieniu żółci czy zieleni. Jednak, aby w pełni pobudzać zmysły malucha, można kupić poduszkę lub zabawkę w odważniejszym kolorze czerwieni albo fioletu. Dywan w ciekawych barwach o miękkim splocie będzie idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego. Na ciemniejszych kolorach nie będzie się “rzucały w oczy” zabrudzenia od farb czy plasteliny.

Udostępnij post: