Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Aby przedstawić naszą ofertę na podstawie ustawy o RODO, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dbamy o Twoją prywatność, Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz je edytować lub wycofać zgodę na podstawie polityki prywatności. Szczegółowe informacje w polityce prywatności >zobacz<

Akceptuję
logo

Przedpokój, błędnie uważany za najmniej ważne pomieszczenie w domu. A tak naprawdę to wizytówka i zapowiedź tego, jak prezentuje się reszta pokoi. Dlatego przed zakupem, przemyśl wybór mebli i ich ustawień. Dodatkowo skorzystaj z poniższych rad jak stworzyć funkcjonalny przedpokój.

Jakich zasad trzymać się przy urządzaniu przedpokoju

Ważne jest, by przed zakupem rozplanować przestrzeń, zawrzeć wszystkie możliwe opcje i ostatecznie wybrać tą najlepszą. Tak, aby nawet w małym przedpokoju w bloku lub domu stworzyć praktyczne pomieszczenie. Na przykład w wiatrołapie musi się znaleźć wieszak na ubrania. Ten wiszący zwykle zajmuje niewiele miejsca, a przy okazji stanowi designerską dekorację. Innym wyborem jest wieszak stojący, który w zależności od konstrukcji, pomieści więcej ciężkich kurtek, szalików lub czapek. Na decyzję wpływa preferencja, ale i wielkość przedpokoju. W wiatrołapie stawia się na meble do przechowywania, lecz całe pomieszczenie nie może zostać zagracone. Aby uniknąć efektu przytłoczenie, należy wybierać meble proporcjonalne do wielkości przedpokoju. Wąska szafka na buty lub praktyczna komoda idealnie wpasuje się do długiego, ale małego wiatrołapu. Jednocześnie pojemna szafa z lustrem sprawdzi się w większym przedpokoju. 

Meble do przedpokoju

Oprócz wielkości przedpokoju trzeba zwrócić uwagę na ustawność mebli. Szafa może być praktyczna, ale nie pasująca rozmiarem czy kształtem do naszego pomieszczenia. Z tego względu, podczas planowania wiatrołapu sprawdź jaka szafa będzie najbardziej odpowiednia:

-    szafa z przesuwnymi drzwiami

-    szafa wnękowa

-    szafa narożna

Żadna z powyższych możliwości Ci nie pasuje? W takiej sytuacji postaw na garderobę — zestawienie szafki na buty, wieszaków, często też lustra i pojedynczej wysokiej szafy. Wszystkie elementy są skomponowane z tego samego budulca. Dzięki czemu w łatwy sposób dopasujesz połączenie do swojego wnętrza. Innym rozwiązaniem jest samodzielny wybór poszczególnych mebli do przedpokoju. Na funkcjonalny wiatrołap składa się mała ilość elementów wystroju. Dlatego często wystarczy zakupić szafkę na buty, wieszak i lustro. Szafka na buty może być pionowa, pozioma, wyższa, niższa, szersza czy węższa. Świetnie pomieści różne rodzaje obuwia. Gdy dodatkowo istnieje potrzeba schowania dodatków oraz akcesoriów, w tym torebki damskiej, parasolki, czy kluczy idealnie sprawdzi się komoda.

W jakim stylu urządzić przedpokój?

To, jak zaplanujemy i udekorujemy przedpokój w bloku czy w domu, będzie miało wpływ na całe wrażenie o naszym domu. Z tego względu nie można traktować tego pomieszczenia po „macoszemu”. Ważne, aby wystrój wiatrołapu nawiązywał do głównych pokoi w domu. Szczególnie jeśli przedpokój nie jest wydzielonym pomieszczeniem i od razu przechodzi się z niego do salonu czy kuchni. Warto wtedy postawić na taką samą podłogę czy kolor ścian. W ten sposób optycznie go wydłużymy. Pomysłów na przedpokój jest naprawdę masa, od minimalistycznego stylu po awangardowy, od którego bije różnorodność kolorów oraz wzorów. To, w jakim stylu Ty go urządzisz, zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Mały przedpokój w bloku

Przedpokój w bloku o niewielkich rozmiarach to zmora dla urządzającego to wnętrze. Mały metraż ogranicza co do wyboru mebli. W takiej sytuacji rezygnuje się z ogromnych szaf czy konsoli, a decyduje się na te najbardziej podstawowe:

1. Szafkę na buty

2. Lustro, które sprawia, że wiatrołap wydaje się większy i bardziej przestronny

3. Małą komodę do przedpokoju

4. Wiszące wieszaki.

Taki zestaw mebli do przedpokoju zezwala na ich swobodne manewrowanie oraz zmienianie pozycji. Jednak najlepiej jeszcze przed dokonaniem zakupu przemyśleć, gdzie i co dokładnie znajdzie swoje miejsce. 

Duży przedpokój w domu

Posiadanie dużego przedpokoju w domu to szczęście, ale niekiedy też zmora. Ponieważ umieszcza się tam wiele elementów wystroju, w tym mebli do przedpokoju czy dekoracji. W efekcie wiatrołap staje się zagraconym i dołującym pomieszczeniem. Dlatego najpierw warto stworzyć plan działania. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie elementy zakupić. Zaletą dużego przedpokoju jest fakt, że można tam postawić ogromną, ale funkcjonalną szafę, ciekawą komodę oraz większą szafkę na buty. Wiatrołap w takim wydaniu posłuży nam jako garderoba na rzeczy, z których nie korzystamy w danym sezonie.

Kolorystyka, oświetlenie i dodatki w przedpokoju

Kolorystyka w wiatrołapie dużo zdziała, jeśli przedpokój nie jest dużych rozmiarów. W momencie, gdy pragniemy optycznie powiększyć pomieszczenie, warto pomalować ściany na jasne kolory takie jak: beże, biele, jasna szarość. Oświetlenie też ma duży wpływ na wielkość pomieszczenia. W dodatku zimny czy zbyt ciepły kolor żarówki nie będzie oddawać prawidłowych barw ubioru. Szczególnie gdy chcemy ten ostatni raz przejrzeć się w lustrze dla skontrolowania stylizacji. Ostatni punkt, niemniej ważny, to dodatki i to one tworzą styl naszego pomieszczenia. Możemy postawić na proste lustro, bez zdobionej ramy, które świetnie sprawdzi się do minimalistycznego wnętrza. W przeciwieństwie do stylu boho, gdzie w przedpokoju na komodzie znaleźć się mogą słomiane koszyczki, lampka z naturalnego bambusu lub makramy.

Udostępnij post: