×
  • left Image
logo

Odpowiednie urządzenie wnętrza szafy to inwestycja na długie lata. Bez sprawdzonych sposobów oraz wiedzy można popełnić wiele błędów, które w późniejszym użytkowaniu skutkują niefunkcjonalnością i zdenerwowaniem właścicieli. W związku z tym specjalnie dla Ciebie, w poniższym artykule zawarliśmy podstawowe wskazówki jak to dobrze zrobić.

Dobra organizacja wnętrza szafy – dlaczego jest ważna?

Dobrze zaprojektowane wnętrze szafy jest ergonomicznym meblem. Dzięki prawidłowemu rozplanowaniu wieszaków, półek, wolnej przestrzeni na przechowywanie sprzętów domowych zapewnisz sobie wystarczającą ilość miejsca na wszystkie rzeczy. Dodatkowo w domu zapanuje porządek i ład, a z dobrym układem we wnętrzu szafy nie będziesz miał problemu z sięgnięciem po buty, akcesoria, ubrania schowane głębiej. 

Zanim kupisz szafę – zaplanuj

Rodzaju szaf jest naprawdę wiele, a w sklepach meblowych można wybierać od kształtu po jej kolor. Dlatego, zanim kupisz dany model, zaplanuj go. Czyli przemyśl, jak chcesz, aby szafa prezentowała się z zewnątrz, jak i w środku. Dobre wykonanie tych czynności wpłynie na stopień zadowolenie z przechowywania w szafie.

Co chcesz przechowywać w szafie?

Jedno z ważniejszych pytań, jakie pada podczas projektowania wnętrza szafy, jest to, co ma tam trafić. Oczywiste jest, że większość przestrzeni w szafie zajmą ubrania, akcesoria, buty lub dodatki. Jednak w przypadku mniejszego mieszkania, szafa często służy jako składzik rzeczy domowych np. odkurzacza czy deski do prasowania. Akurat do tego celu świetnie sprawdzi się wieszak na deskę do prasowania, który montuje się we wnętrzu szafy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, podczas zakupu szafy trzeba pamiętać o zagospodarowaniu miejsca, czyli przemieścić lub zrezygnować z półek/drążka.

Więcej półek czy wieszaków?

Na to, ile ma być czego, więcej półek czy wieszaków, wpływa preferencja klienta oraz ilość ubrań. Wielu z nas woli wszystkie swoje rzeczy wieszać na drążku w szafie, aby w łatwiejszy sposób komponować stylizacje. Druga część osób preferuje składanie ubrań i standardowe sterty T-shirtów, jeansów czy bluz. Optymalne rozwiązanie to przeważająca ilość półek nad wieszakami.

Przechowywanie odzieży sezonowej, kocy, pościeli, butów

Powszechną zasadą jest wykorzystywanie maksymalnej ilości przestrzeni. Dlatego szafa wolnostojąca, wnękowa czy narożna w sypialni lub pokoju gościnnym powinna mieć półki na samej górze. Nie rezygnuj z nich. To świetne miejsce, gdzie się schowa ubrania i buty, z których aktualnie się nie korzysta czy dodatkowe pościele lub koce. Dobrym patentem jest zakup worków przeciw kurzowych, a nawet chowanie nieużywanej odzieży do siatek, które można szczelnie zamknąć.

Wybór szaf jako gotowych rozwiązań czy na zamówienie

Lepszą, bo tańszą i szybszą opcją jest zakup gotowej szafy. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo różnych opcji. Niekiedy istnieje możliwość doboru odpowiedniego koloru czy wykończenia. Gotowe szafy z drzwiami przesuwnymi nadadzą się do mniejszych pomieszczeń, gdzie szafa z drzwiami uchylnymi się nie sprawdzi. Dodatkowym atutem są lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie oraz ułatwią tworzenie zestawu ubrań. Warto też przemyśleć zakup szafy do przedpokoju, ponieważ taka garderoba z lustrem będzie w tym pomieszczeniu bardzo funkcjonalna.

Szafa nie tylko na ubrania – strefy specjalne w szafie

W małej, ale za to głębokiej szafie wolnostojącej, zamiast klasycznych drążków stosuje się wieszaki poprzeczne. Ich mechanizm działania opiera się na szynie, dzięki czemu elementy swobodnie wysuwa się do przodu. W zależności od konstrukcji wiesza się na nich akcesoria i dodatki tj.:

-    paski,

-    apaszki, chusty,

-    szaliki,

-    krawaty.

Kolejną specjalnie wydzieloną strefą w szafie mogą być szuflady. Te elementy wbudowane w szafie służą do przechowywania bielizny lub odzieży sportowej. Innym rozwiązaniem są metalowe kosze, w którym najczęściej chowa się pościel, koce lub ręczniki. Co więcej, aby zorganizować wnętrze szafie narożnej, osoby decydują się na zakup pudełek z wieczkiem. Najwygodniejsza opcja to ogromna szafa z drzwiami uchylnymi. Przy takiej możliwości wydziela się nawet osobną strefę na przechowywanie obuwia:

1. Powidła zamontowane na płaskim blacie świetnie służą za miejsce do składowania pantofli.

2. Dla kobiecych szpilek stworzono obszerną półkę, która składa się z dwóch drążków usadowionych na różnych poziomach.

Organizacja w szafie

Najbardziej znaną głębokością szafy wnękowej lub wolnostojącej, aby spełniała swoje podstawowe funkcje oraz była wygodna w użytkowaniu, jest 60 cm. Powszechnie uznano, że taki wymiar z łatwością pozwoli na dostęp do bardziej ukrytych ubrań i pozwoli na przechowywanie większej ilości rzeczy. Oczywiście, stosuje się od tej zasady pewne wyjątki, szczególnie wtedy, gdy dane pomieszczenie jest długie, a wąskie. Biorąc pod uwagę zakup szafy z drzwiami przesuwnymi, trzeba kontrolować, ile miejsca zajmą tory, po którym będą się poruszać drzwi. Najczęściej ta szerokość wynosi 8-9 cm. Za to szafa z drzwiami uchylnymi, na potrzebny mechanizm, zużyje ok. 2 cm całej jej głębokości. Mając na względzie te wymiary, należy dobrze rozplanować ułożenie odzieży, butów i akcesoriów. Między innymi na drążkach warto rozwiesić ubrania, które trudniej się prasuje np. koszule, ale nie wolno zawieszać swetrów lub innych dzianinowych elementów. Niestety tego typu materiały, pod wpływem własnego ciężaru, łatwiej się rozciągają i odgniatają. Przed włożeniem wszystkiego do wnętrza szafy, ustal sobie rozkład rzeczy na półkach. Na samym przodzie warto umieszczać odzież, która jest stosunkowo cienka lub masz jej mało. W ten sposób będziesz widział głębiej schowane ubrania.

Udostępnij post: