×
  • left Image
logo

Salon w stylu skandynawskim – czym się charakteryzuje?

Na przestrzeni lat, odkąd styl skandynawskim jest jednym z wielu możliwości urządzenia pomieszczenia, zmienił się. Powstały nowe odmiany, które mogą być mylone ze stylem nowoczesnym lub industrialnym. Aktualnie rozróżniamy kilka jego odmian:

1. gustawiański

2. folkowy

3. new nordic

4. scandi chic

A każda z nich charakteryzuje się innymi elementami, np. przeważającą ilością złota lub dekoracjami wykonanymi własnoręcznie. Mimo wszystko styl skandynawski ma określone zasady, takie jak: białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami, naturalne materiały. Salon w takim stylu charakteryzuje się jasną, drewnianą posadzką, białymi meblami i jasnymi ścianami.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu skandynawskim?

Salon to główne miejsce do odpoczynku, przyjmowania gości czy spożywania niedzielnego obiadu. Ze względu na jego funkcjonalność warto zadbać o wystrój i dobre skomponowanie mebli. Podczas wyboru wyposażenia w stylu skandynawskim trzeba zwrócić uwagę na jego kolory i komfort użytkowania. Przeważającą opcją są białe meble z elementami naturalnego drewna. W kwestii wyboru sofy w stylu skandynawskim trzeba kierować się wygodą. Najczęściej przeważają szare lub beżowe materiały, a skandynawskie fotele tworzy się z wybijających się kolorów. Niektóre elementy wystroju muszą ożywić to bardzo proste i minimalistyczne wnętrze. Istotne jest, że wszelkie stojące meble w stylu skandynawskim są na drewnianych nóżkach. Szczególnie szafy, komody czy stoliki. Dzięki czemu odciążają pomieszczenie i nawiązują do naturalnych surowców.

Jakie dodatki i akcesoria podkreślą styl skandynawski w pokoju dziennym

Aby ocieplić, dość sterylne wnętrze pokoju dziennego w stylu skandynawskim, inwestuje się w dodatki i akcesoria. Oprócz drewnianych elementów wstawia się naturalne tkaniny. Między innymi len, bawełnę oraz jutę. Dlatego świetnym pomysłem będzie zakup narzuty bądź pledu z grubego splotu. Puszyste poduszki lub takie wykonane z miękkiej koronki, sprawdzą się jako ozdoba sofy w stylu skandynawskim. Wzory to też często stosowany patent na ożywienie białego wystroju. Przy wprowadzaniu dodatków, akcesoriów, kolorów nie wolno zapominać o głównych założeniach stylu skandynawskiego: prostocie i minimalizmie.

Kolorystyka charakterystyczna dla stylu skandynawskiego we wnętrzach

Do najbardziej powszechnych kolorów w stylu skandynawskim należy:

-    biały

-    beżowy

-    szary

-    błękitny

Jednak coraz częściej można się spotkać z bardziej różnorodnymi barwami np. pastelową żółcią, różem czy stonowanym zielonym. Podstawowym kolorem dla ścian, mebli i podłogi w stylu skandynawskim jest nadal biały. To dodatki, pojedyncza ściana czy mebel w salonie jest innego, bardziej wyrazistego koloru.

Styl skandynawski w salonie – prostota, minimalizm i funkcjonalność

Minimalizm, prostota i zabawa dodatkami sprawia, że styl skandynawski dopasuje się do innych kolorów czy akcesoriów. Dlatego salon, jako centralny pokój w domu, w stylu skandynawskim to idealne rozwiązanie. Szczególnie gdy pragniesz połączyć kilka stylów w jednym mieszkaniu.

Podsumowanie

Jeśli marzy Ci się salon w stylu skandynawskim, to nie czekaj, działaj. Obecnie wielu producentów stawia na prostotę podczas projektowania mebli. Dzięki czemu bez trudu znajdziesz wymarzoną komodę czy stolik w stylu skandynawskim. Jeśli kiedykolwiek zmienisz koncepcję swojego salonu, to istnieje mało ryzyko, że białe meble nie będą Ci pasować.

Udostępnij post: