×
  • left Image
logo

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Ma bezpośredni wpływ na nastrój, poziom zadowolenia oraz zmęczenie danego dnia. Dlatego, aby spełniało wszystkie wymogi oraz preferencje, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Przeczytaj poniższy artykuł, a nie popełnisz żadnego błędu, wybierając łóżko do sypialni.

Łóżko do sypialni – jakie wybrać

Na jakie łóżko się zdecydujemy, będzie miało wpływ wielkość sypialni, styl wnętrza i gusta. Aby zrobić to dobrze, można skorzystać z chińskiej zasady feng shui. Według tej starochińskiej sztuki odpowiednim zaplanowaniu pomieszczenia jesteśmy w stanie oddziaływać na wszystkie sfery życia. By odpowiednio wybrać i ułożyć łóżko do sypialni należy:

1. Ustalić jego dostęp od każdej z trzech stron

2. Leżąc mieć jednocześnie widok na drzwi i okno

3. Nie ustawiać łóżka na wprost drzwi

Te reguły znacznie ułatwiają wybór wielkości łóżka do sypialni. Mebel nie może być za duży ani za mały. W dodatku jego długość niebagatelnie wpływa wzrost właścicieli. Przez to minimalny wymiar równa się długości ciała człowieka plus dodatkowe min. 25 cm. Szerokość zwykle wynosi co najmniej 80 cm. W przypadku łóżka dwuosobowego szerokość to 160, 180, a nawet 200 cm.

Rodzaje łóżek do sypialni

Ze względu na rodzaj materiału i konstrukcję rozróżnia się wiele rodzajów łóżek do sypialni. Chociażby łóżka wykonane z metalu, które kojarzą się z ciężką i masywną formą. Jednak nie zawsze muszą się tak prezentować. Często metalowe łóżka wizualnie są „lżejsze” od standardowych drewnianych form. Drewniane łóżka za to dzięki swojej uniwersalności i prostocie pasują do wielu sypialni. To czy zdecydujemy się na łóżko z zagłówkiem, czy bez zależy od potrzeb, ale też ilości miejsca. Ponieważ łóżko z zagłówkiem może w pewien sposób zastąpić fotel do wieczornego czytania książek.

W jakim stylu łóżko do sypialni

Łóżko w sypialni jako centralna część pomieszczenie stanowi też jego ozdobę. Dlatego, gdy urządzamy pokój sypialniany, trzeba mieć na uwadze, jaki ma być styl przewodni. Łóżko drewniane idealnie pasuje do stylu skandynawskiego. Ze względu na swoją prostotę, bo składa się tylko z kilku elementów. Inną opcją jest metalowe łóżko, które ze względu na swoją nowoczesną konstrukcję wbrew przekonaniom spełnia się w różnych pomieszczeniach. Między innymi białe metalowe łóżko odnajdzie się w stylu vintage, a te w czarnym kolorze w stylu industrialnym. Łóżko tapicerowane świetnie sprawdzi się w sypialni w stylu glamour. Szczególnie ten rodzaj łóżka z zagłówkiem prezentuje się bardzo elegancko i z przepychem.

Materac i stelaż do łóżka

Oprócz wielkości materaca trzeba zwrócić uwagę na jego twardość oraz grubość. Przy wyborze powinno się kierować kilkoma aspektami, ale ten najbardziej powszechny to waga człowieka. Dla osoby lżejszej materac może być bardziej miękki niż dla tej, która waży więcej. Ważne, aby wybierając materac nie kierować się mitem, że najlepszy to ten najtwardszy. Twardość materaca do łóżka wpływa na wybór stelaża. Odpowiednie wsparcie zapewnia cyrkulację powietrza oraz chroni materac przed zbyt dużą ilością wilgocią. Dlatego przez dobre postępowanie wydłużamy jego żywotność.

Łóżko z funkcją przechowywania — pojemniki i szuflady

Pojemniki do łóżka, czy przeróżne szuflady to dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Pojemniki na pościel wprowadzą ład i porządek w ciągu dnia. Pod warunkiem, że będziesz z nich korzystał i co dzień rano składał kołdrę. Jednak w szufladach można schować inne przedmioty, po które sięga się rzadko. Między innymi: ręczniki, drugi zestaw pościeli, prześcieradła, poszewki na ozdobne poduszki czy świąteczne koce. Takie pojemniki czy szuflady sprawdzą się w małej sypialni, gdzie dobrze zyskać dodatkową przestrzeń.

Udostępnij post: