×
  • left Image
logo

Szafa to nieodłączny element w domu i mieszkaniu. Stawiamy ją w sypialni, przedpokoju lub gdy szczęście nam dopisze, własnej garderobie. Ostatnio coraz większą popularność zyskują szafy narożne. Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnorodnych modeli szafy narożnej. Przeczytaj poniższy wpis i dopasuj szafę narożna do wnętrza.  

Szafa narożna - w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?  

W zależności od wielkości pokoju, w którym ma stanąć szafa narożna, wybiera się jej szerokość, wysokość oraz rodzaj. Szafa narożna występuje w trzech wersjach, różniących się charakterystycznymi cechami:  

  • Narożna szafa w kształcie litery “L” - jej budowa opiera się na dwóch połączonych ze sobą modułach. Nadaje się do mniejszych, jak i większych pokoi.  
  • Szafa narożna idealna do pokoju dziecięcego wyróżnia się brakiem ostrych rantów. Ten rodzaj mebla ma ścięte fronty.   
  • Szafa narożna zewnętrzna - ten mebel zastąpi nam garderobę. Ze względu na jej duży rozmiar zmieści się tylko w większych pomieszczeniach, czyli dużej sypialni lub pokoju głównym.  

Wady i zalety szaf narożnych  

Jak wszystko co stworzył człowiek, szafa narożna ma swoje wady i zalety. Do jej wad można zaliczyć (najczęściej) dużą ilość zajmowanego miejsca. Kolejnym minusem szafy narożnej jest mała możliwość manewrowania meblem po pomieszczeniu. W związku z tym podczas przemeblowania, taką szafę umieścimy w jednym z trzech pozostałych kątów pokoju. Jednakże, gdy mamy dobrze zaprojektowane wnętrze, szafa narożna np. do sypialni, nie będzie stanowić dla nas żadnego problemu.

Plusami szafy narożnej są m.in.:  

  • maksymalne wykorzystanie przestrzeni – dlatego w szafę narożną (mniejszej lub średniej wielkości) warto zainwestować, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca na przechowywanie ubrań oraz akcesoriów 
  • pojemność - szafa narożna ma miejsce na powieszenie ubrań na wieszakach, liczne półki i szuflady. W szafie ukryjemy też sprzęt domowy np. deskę do prasowania. 
  • możliwość zamontowania różnego rodzaju drzwi – do sypialni zwykle zaleca się montaż drzwi przesuwnych, które nie będą kolidowały z łóżkiem lub komodą.  

Szafa narożna ze sklepu meblowego czy na zamówienie 

Istnieją zwolennicy i przeciwnicy tworzenia szafy narożnej na zamówienie. Z pewnością jest to droższa inwestycja niż zakup gotowej szafy narożnej ze sklepu meblowego. Największą zaletą jest dopasowanie mebla pod swoje potrzeby i gusta. Jednak w sklepie meblowym coraz częściej dostaniemy szafy narożne stworzone z wielorakich materiałów. Dzięki różnorodności kolorów i wzorów będziemy w stanie wybrać szafę, która idealnie wpasuje się w wnętrze mieszkania lub domu.  

Jakie dobrać drzwi i fronty do szafy narożnej 

Przed wybraniem drzwi i frontów do szafy narożnej, trzeba zmierzyć ilość miejsca jakie chcemy przeznaczyć na nowy mebel. Drzwi w szafie narożnej dobieramy ze względu na ilość dostępnej przestrzeni. Drzwi tradycyjne nie zaoszczędzą nam miejsca, ale zazwyczaj są wygodniejsze niż drzwi przesuwne. Z drugiej strony to dzięki drzwiom przesuwnym w szafie narożnej do sypialni zaoszczędzimy sporą ilość miejsca. Dzisiejsza technologia pozwala na ukrycie ich torów, dzięki czemu zyskujemy więcej harmonii w pokoju. Ponadto, gdy projektujący chce powiększyć pomieszczenie stawia na szafę narożną z lustrem. To świetne rozwiązanie, które nadaje się do mniejszych sypialni lub korytarzy. Pomieszczenie wydaje się większe oraz bardziej przestronne, a właściciele zamiast wolnostojącego/wiszącego lustra zyskują kolejne miejsce. Ścięte fronty są o tyle bezpieczne, że dziecko podczas zabawy nie nabije się na ostre zakończenie szafy. Dlatego, warto rozważyć tą opcje, jeśli szafę narożną chcemy postawić w pokoju pociechy. 

Udostępnij post: